Header photo Trigger
Dzień dobry

"Nazywam sie Deo i jestem tu miejscowy - Tanzański.
Nauczyłem się po Polsku na budowie, tu na Zanzibarze. 
Teraz bardzo dobrze mówię po Polsku.
Jestem bardzo dobrym Polskim przewodnikiem
i oprowadzam wszelkie wycieczki tu na Zanzibarze i w Tanzanii.
Zapraszam wszystkich, na Zanzibar i na Safari w Tanzanii
żeby każdy z Was doświadczył niezapomnianych chwil z Czarnym Polakiem ;-)".

 
 
Deogratius Torio Peniel
Podpis Deo
 
 

JAK TRAFIŁEM NA ZANZIBAR

"Zapraszam Was tu na Zanzibar i na safari w Tanzanii  zeby klient mialy niezapomniane kwila z Czarny Polak (ja) albo (Deo). Ja osobiscie juz pracowalem  w kopalni Tanzanita to jest kamienia kture jest znalezione tylko w Tanzanii jest bardzo drogi prawie jak Diament. I moj  Mama mi kazala zeby przystac tam pracowac w kopalnie, bo to nie jest bespieczna praca. I rzucilem kopalnie I poszedlem pracowac jako tragasz w Gura Kilimanjaro.

Jako tragasz 7 razy bylem do gure  i spawrotem, ale znowu moja Mama sie dowiedziala ze w gura kilimanjaro jest bardzo zimno jak wy Europa i powiedziala ze najwarzniejsza jest zdrowia a nie piniadze, i musialem rzucic ten praca i poszedlem do Dar es salaam. Do moj wujek i tam pracowalem na budowie.

I wtedy poznalem kolega kture opowiadaly mi o Zanzibarze. Ze  mozna  chandlowac z touristami  wtedy przyplynolem na Zanzibarze. I 2010 roku spotkalem Pana Artura. Nigdy go nie zapomne i dzieki jego dzisiaj jestem tu i pisam po Polsku i mowie po Polsku.

Serdecznie was Pozdrowiam i bardzo lubie z polakami pracowac. Naprawda nie bedziecie rzalowac."

 
Deogratius Torio Peniel
Deogratius Torio Peniel
JAK NAUCZYŁEM SIĘ POLSKIEGO

"Naluczylem sie po Polsku  na budowie. Pracowalym z Polaki w 2010 roku. Wszystko zaczela sie jak moj Karwoski potrzybowal mlotek ale go niezrozumialem wienc kiwal renka zeby  pokazac mi w jaki sposub go sie uzywa. A skoro mlotek sie uzywa w ten sam sposub jak maczeta to poszedlem na okolo i wrucilem z maczeta i mu dalem maczeta zamiast mlotek.

Zabral mi maczeta i wyrzuczil za okno, czerwona  twarz mialy i zdenerwowany poszot sobie na około i wruczil z mlotek i pokazywal mi ze to jest kur…a mlotek. Za bardzo jego nie zrozumial o Co mu chodzilo ale wiedzialem ze on jest zdenerwowane. I pomyslalem ze jak jutro nie bedzie wiedzial Co to jest mlotek bedzie tylko dwa opcja albo on mnie zabije albo strace prace.

Wiensc biegalem do sklepu w wioska i kupilem sobie zeszyt i dugopis i zaczelem się uczyc  pisac, kleszcze, mlotek, lopata, kombinerki, zaprawa, Beton, drongi, dawaj dawaj, szypko szypko, poprosto co kolwiek co wiedzialym odrazu pytalem i za 4 misionce juz nie byla problem z komunikacja.

Dostalem Polski film Dzien Swira i oglodalem 40 razy i dopiero zrozumialem i ciongle robilem pauza pisalem te slowa po naszemo i drugiego dnia pytalem chlopakow i oni pomagali mi tlumaczyc i na wieczor ten sam film od początku.

I w ten sposub sie naluczylem po Polsku. Teraz bardzo dobrze mowie po Polsku. I teraz jestem bardzo dobry Polski przywodnik i oprowadza wszelkie wycieczki tu na Zanzibarze i w Tanzanii."

 
Deogratius Torio Peniel
Deogratius Torio Peniel

SPEŁNIONE MARZENIE - POBYT W POLSCE 2019

Wiosną 2019 roku spełniło się moje wielkie marzenie. Dzięki staraniom przyjaciół i przy wielkim ich wsparciu odwiedziłem Polskę. Przez miesiąc spotykałem się z wieloma wspaniałymi osobami, które miałem okazję poznać i dla których miałem okazję być przewodnikiem po Zanzibarze. Miesiąc czasu to dużo, a jakże mało dla mnie. To były wspaniałe i niezapomniane chwile. Jeszcze raz dziękuję serdecznie wszystkim, którzy mnie gościli, oprowadzali, częstowali i "uczyli Polski". Zapraszam do obejżenia wspomnienia z mojej wycieczki.

Deogratius Torio Peniel
Deogratius Torio Peniel