Header photo Trigger

ZANZIBAR - fakty

Zanzibar jest wyspą wchodzącą w skład Zjednoczonej Republiki Tanzanii, znajdującą się na Oceanie Indyjskim około 35 km od wybrzeża Tanzanii, sześć stopni na południe od równika. Zanzibar składa się z wielu wysp, z których dwie główne to Unguja i Pemba. Ląd jest podzielony na trzy główne obszary, obszar plantacji, obszar koralu oraz rdzenne lasy. Najwyższy punkt to 390 stóp n.p.m. Populacja jest szacowana na około 2,2 miliona.

Populacja Zanzibaru jest przeważnie muzułmańska z bogatą kulturą Suahili. Z powodu tradycji kulturowych i religijnych istotny jest sposób ubierania się; mężczyźni i kobiety powinni ubierać się odpowiednio podczas pobytu na plaży, czyli zakrywać barki i nogi poniżej kolan. Stroje plażowe na plaży są akceptowane, ale kąpiele nago lub topless nie są tolerowane. W trakcie pobytu na wsi lub w Stone Town noszenie strojow plażowych stanowi wykroczenie. Należy nosić luźne, nieprześwitujące ubrania w trakcie pobytu w miejscach publicznych. Zanzibarczycy są zazwyczaj bardzo ciepli, otwarci i gościnni. Doceniają też poszanowanie ich zgody przed robieniem zdjęć lub filmowaniem. Nie rob zdjęć ani nie filmuj wrażliwych rządowych miejsc, w tym State House, portu morskiego, lotniska, terenów wojskowych. Jeżeli nie jesteś pewny, zawsze lepiej jest zapytać.

Publiczne spożywanie alkoholu nie jest dopuszczalne, z wyjątkiem hoteli i obszarów turystycznych, barów i niektórych restauracji, gdzie nie jest to problemem. Publiczne okazywanie czułości takie jak całowanie nie jest zwyczajowe, a także jest ogolnie uznane za obraźliwe, chyba że odbywa się za zamkniętymi drzwiami. Lokalne obyczaje powinny być przestrzegane. Meczety to święte miejsca, do których zasadniczo osoby nie będące muzułmanami nie mają wstępu, jeśli nie towarzyszą im wierzący, ktorzy mogą cię oprowadzić z wyjątkiem okresów wspólnotowej modlitwy, która odbywa się pięć razy dziennie. Podczas oferowania lub przyjmowania rzeczy, pamiętaj, aby oferować i przyjmować te rzeczy prawą ręką. Jest to także ręka, która powinna być stosowana do jedzenia.

JĘZYK Głównym językiem jest Suahili (w jęz. rodzimym: Kiswahili). Nawet jeśli znasz tylko kilka slow podczas pobytu w Zanzibarze, zdobędziesz mnóstwo nowych znajomości. Język angielski jest szeroko rozpowszechniony, wielu ludzi także mówi po arabsku. Inne języki europejskie takie jak francuski i włoski są znane niektórym miejscowym ludziom, zwłaszcza w okolicach obszarów turystycznych.
Urząd w Zanzibarze
Świątynia w Zanzibarze


RELIGIA
Około 70% miejscowej ludności to muzułmanie. 10% to hinduiści, 15% chrześcijanie, 5% to ateiści. Oprócz wielu meczetów, Stone Town posiada katedrę anglikańską i katolicką oraz świątynię hinduizmu.
KLIMAT Zanzibar cieszy się idealną wakacyjna pogodą przez większą część roku, z wyjątkiem kwietnia i maja, które stanowią porę deszczową. Krótkie deszcze mogą wystąpić w listopadzie, ale charakteryzują się przelotnymi opadami, które nie są długotrwałe. Letni upał jest często osłabiany przez wiatr, co prowadzi do przyjemnych bryz morskich, szczególnie na północnym i wschodnim wybrzeżu. Z uwagi na położenie w pobliżu równika, wyspy są ciepłe cały rok, ale oficjalnie lato i zima mają okres szczytowy odpowiednio w grudniu i czerwcu. Zanzibar jest obdarzone średnio 7-8 godzinami słońca dziennie.
 
WYMIANA WALUT
Banki, kantory i większość hoteli wymienia czeki podróżne na gotowkę. Preferowane są USD, EURO i GBP, ale inne wymienialne waluty są także akceptowane. (Należuy pamiętać, że banktoty USD powinny być wyprodukowane po 2006 r.)
BANKI
poniedziałek-piątek  8:30-16:00
soboty 8:30-12:00
KANTORY
poniedziałek-sobota 8:00-18:00
SKLEPY
poniedziałek-niedziela 9:00 -18:00
UŻYWANIE KARTY KREDYTOWEJ
Większość hoteli i niektóre sklepy z pamiątkami przyjmują głowne karty kredytowe tzn. VISA, MASTERCARD i inne.
WODA PITNA
Zaleca się picie butelkowanej wody mineralnej. Nie pić wody z kranu.
JĘZYK
Oficjalnym językiem jest Suahili, ale język angielski jest szeroko rozpowszechniony.
UBIÓR
Sposób ubierania się 70% populacji przestrzega religii islamskiej; dlatego prosimy o odpowiedni ubiór w miejscach publicznych.
ŚWIĘTA
1 stycznia, 12 stycznia, Wielki Piątek, poniedziałek Wielkanocny, 1 maja, Urodziny Proroka Mahometa - 8 sierpnia IDD-EL-FITR, IDD-EL-HAJ, 25 grudnia.
PROWADZENIE SAMOCHODU
Auta prowadzi się po lewej stronie jezdni. Ważne międzynarodowe prawo jazdy jest niezbędne do wynajmu samochodu.
ZDROWIE
Malaria jest powszechna w Afryce ale nie na Zanzibarze. Warto jednak zarzyć środki profilaktyczne przepisanych przez lekarza. Zaleca się odzież odpowiednią do zakrycia ramion i nog w celu uniknięcia wieczorami ukąszeń przez komary.
BEZPIECZEŃSTWO
Zanzibar niczym się nie rożni od innych części Afryki/Świata. Nadmierne pokazywanie biżuterii lub pieniędzy może skusić niepożądane osoby. Nie należy pozostawiać rzeczy drogocennych na widoku, należy użyć skrytek zapewnionych przez hotel. Spacery po nieznanych ulicach Stone Town podczas godzin wieczornych z aparatem nie są zalecane.
WYNAJEM SAMOCHODU
Mamy do wynajęcia flotę samochodów prowadzonych przez szofera, samodzielnie, wynajem aut, motorów, skuterów, skuterów trzykołowych, rowerów i rowerów górskich. Możesz zorganizować własną wycieczkę wokół Zanzibaru i dobrze się bawić.
LOTY
Można z łatwością zabukować lot z Zanzibaru do Dar Es Salaam, Arusha, Tanga, Pemba, Mafia, Kilimandżaro, Mombasa i Nairobi w Kenii z Kenya Airways, Fly 540, Coastal Aviation, Zan Air, Tropical Air, Precision Air, Ethopian Airline.
PROMY
Azam Marine to nasza rzetelna firma promowa kursująca z Dar Es Salaam do Zanzibaru i z powrotem o 07:00, 09:00, 12:00, 15:00. Podroż trwa 90 minut spędzonych w bezpieczeństwie i komforcie. Promy z Dar Es Salaam do Pemby przez Zanzibar są także dostępne.
TRANSPORT
Nasze środki transportu są dostępne w dowolnej chwili od dnia przyjazdu do chwili, gdy opuścisz wyspę. Nasz wykwalifikowany i doświadczony kierowca odbierze cię po przyjeździe i przetransportuje do hotelu, w którym spędzisz swój czas na Zanzibarze. Po drodze do hotelu uzyskasz szansę, aby zobaczyć środowisko Zanzibaru, a nasz kierowca/przewodnik, który będzie z wami w trakcie całej podroży o nim opowie. Podczas pobytu na Zanzibarze może okazać się, że chciałbyś obejrzeć ciekawe zakątki; nasz kierowca będzie dostępny w dowolnej chwili i spełni wszelkie wakacyjne zachcianki.